Internal Competition

Internal Competition

English/Putonghua Singing Contest

  • ChampionK.1A麥睿希Mak Yui Hei
  • K.1K鄒芷清Zou Tsz Ching
  • First Runner UpK.1D黎蕊嘉Lai Yui Ka
  • K.1K鄭弘毅Cheng Wang Ngai
  • Second Runner UpK.1E葉祉潁Yip Tze Wing Sofia
  • K.1G趙以駿Chiu Yee Chun Julien
  • MeritK.1A黎康晴Lai Hong Ching
  • K.1B梁柏賢Leung Pak Yin Cypress
  • K.1B容展博Yung Chin Pok
  • K.1C魏梓誠Ngai Tsz Shing
  • K.1C譚焯翹Tam Cheuk Kiu
  • K.1D陳爾朗Chan Yi Long
  • K.1E黃睎靖Wong Hay Jen Heather
  • K.1F王灼然Wong Cheuk Yin
  • K.1F王彥臻Wong Yin Chun
  • K.1G黃子倩Wong Tsz Sin
  • K.1H劉 雪Lau Zoe
  • K.1H蔡鎧怡Tsai Hoi Yee
  • K.1J鄭以琳Cheng Yi Lam
  • K.1J許景桐Xu Jingtong
  • English Storytelling Contest

  • ChampionK.2A蘇晉灝So Caeden
  • K.2J伍圓圓Ng Yuen Yuen Charlie
  • K.3A賴俊宇Lai Chun Yu
  • K.3J沈俊樂Shum Chun Lok
  • First Runner UpK.2D蘇珮霆So Pui Ting Kristie
  • K.2F陳祉睿Chan Chi Yui
  • K.3C蔡定衡Tsoi Ting Hang Duncan
  • K.3H陳蔚晴Chan Wai Ching
  • Second Runner UpK.2C曾心悅Tsang Sum Yuet Karena
  • K.2K許允皓Hui Wan Ho
  • K.3B林彥妡Lam Yin Yan
  • K.3J黃安迎Wong On Ying
  • MeritK.2A梁晉維Leung Chun Wai
  • K.2B陳又楠Chan Marcus
  • K.2B袁晉歷Yuen Jun Lik
  • K.2C黃華霆Wong Braden
  • K.2D呂敬謙Lui King Him
  • K.2E張芯喬Cheung Sum Kiu
  • K.2E吳承禧Ng Shing Hei
  • K.2F廖海澄Liu Hoi Ching
  • K.2G丘雋賢Yau Chun Yin
  • K.2G楊詠然Yeung Wing Yin
  • K.2H張芊悅Cheung Chin Yuet Chelsea
  • K.2H劉偲藴Lau Sze Wan
  • K.2J彭卓睿Pang Cheuk Yui Cyrus
  • K.2K謝禹澄Tse Yu Ching Curtis
  • K.3A謝兆浚Tse Siu Chun
  • K.3B冼艾朗Sin Ai Long
  • K.3C陳心柔Chan Sum Yau
  • K.3D許柏熹Hui Pak Hei Jayven
  • K.3D王顥頤Wang Ho Yee
  • K.3E陳煒培Chan Karson
  • K.3E朱君諾Chu Anson Kwan Nok
  • K.3F簡明心Kan Ming Sum
  • K.3F凌可藍Ling Ho Lam
  • K.3G陸卓熙Luk Cheuk Hei
  • K.3G王一峰Wong Yat Fung
  • K.3H彭樂恆Pang Lok Hang
  • K.3K張凱慈Chang Hoi Chi
  • K.3K馮彥禮Fung Yin Lai Declan
  • Cantonese Storytelling Contest

  • ChampionK.2A楊牧桐Yeung Muk Tung
  • K.2J陳旨牽Chan Tsz Hin Nathan
  • K.3C蘇筱媛So Siu Wun
  • K.3J易芊彤Yick Chin Tung Ashley
  • First Runner UpK.2D呂卓翹Lui Cheuk Kiu Jack
  • K.2K潘昕喬Poon Yan Kiu
  • K.3E盧思齊Lo Si Chai
  • K.3K宋芷滺Sung Tsz Yau
  • Second Runner UpK.2B劉卓穎Lau Cheuk Wing
  • K.2F孫睿行Shun Yui Hang Isaac
  • K.3E蔡竣洛Choi Chun Lok
  • K.3J吳梓瑜Ng Tsz Yu
  • MeritK.2A周子謙Chow Chi Him
  • K.2B鄧伊晴Tang Yee Ching
  • K.2C何澄鏘Ho Ching Cheong Stresemann
  • K.2C李承澔Lee Shing Ho
  • K.2D葉昊臻Yip Ho Chun
  • K.2E黃希朗Wong Hei Long
  • K.2E黃皓雪Wong Ho Suet
  • K.2F羅幗怡Lo Kwok Yee
  • K.2G周靖珩Chau Ching Hang
  • K.2G黃栢晨Wong Pak Sun
  • K.2H陳海喬Chan Hoi Kiu
  • K.2H許栢僖Hsu Pak Hei
  • K.2J殷千雅Yan Chin Nga
  • K.2K梁睿哲Leung Yui Chit
  • K.3A梁正謙Leung Ching Him
  • K.3B陳俊逸Chan Chun Yat
  • K.3B吳博言Ng Pok Yin
  • K.3D蔡傳喜Choi Chuen Hei
  • K.3F陳柏霖Chan Pak Lam
  • K.3G林澤鋒Lam Chak Fung
  • K.3G凌晞朗Ling Hei Long Hayron
  • K.3H何晞桐Ho Hei Tung
  • K.3H游心延Yau Sum Yin
  • K.3K何卓盈Ho Cheuk Ying
  • Putonghua Storytelling Contest

  • ChampionK.2C高 瑩Ko Ying
  • K.2G馮晞哲Fung Hei Chit
  • K.3B鄭昊軒Cheng Ho Hin
  • K.3G方立惟Fong Lap Wai
  • First Runner UpK.2B王承晉Wong Shing Chun
  • K.2H王博仁Wong Pok Yan Brandon
  • K.3D鍾卓昇Chung Cheuk Sing
  • K.3J徐莃雅Tsui Hei Nga
  • Second Runner UpK.2D孫浩鈞Suen Ho Kwan
  • K.2F殷觀文Yin Guanwen
  • K.3E李焯楠Lee Cheuk Nam
  • K.3J岑澤銳Sham Chak Yui
  • MeritK.2A鄭澤暢Zheng Chak Cheung
  • K.2B勞昭焮Lo So Heun
  • K.2C郭譽霖Kwok Yu Lam Marvin
  • K.2D劉栩僑Lau Hui Kiu
  • K.2E譚皓文Tam Ho Man
  • K.2E姚蘇洋Yao Su Yang
  • K.2G黎樂恩Lai Lok Yan
  • K.2H顏皓澄Ngan Ho Ching
  • K.2J黃亦周Huang Yik Chow Jerrick
  • K.2J李依嵐Li Yee Laam Evelyn
  • K.2K趙卓珈Chiu Cheuk Ka
  • K.2K郭顯揚Kwok Hin Young
  • K.3A潘鋭謙Poon Yui Him Zeus
  • K.3B曠茗月Kuang Ming Yuet Cynthia
  • K.3E趙梓易Chiu Tsz Yik Toews
  • K.3H馬學謙Ma Hok Him
  • Cantonese Speech Contest

  • ChampionK.1E何兢浩Ho King Ho
  • K.1K吳彥羲Ng Yin Hei
  • First Runner UpK.1C彭子芹Pang Tsz Kan Anton
  • K.1H梁庭熙Leung Ting Hei
  • Second Runner UpK.1B梁僖桐Leung Hei Tung
  • K.1F陳治遠Chan Chi Yuen
  • MeritK.1A符樂恩Fu Lok Yan
  • K.1A余希遙Yu Hei Yiu
  • K.1B楊旼諾Yeung Man Nok Matthew
  • K.1C謝君浩Tse Curtis Kwan Ho
  • K.1D徐 琛Chui Sumernor
  • K.1D麥凱程Mak Hoi Ching
  • K.1E梁苡萱Leung Yi Huen Khloe
  • K.1F張智杰Cheung Chi Kit Jayden
  • K.1G郭皓森Kwok Ho Sum
  • K.1G易柏熹Yick Pak Hei Ethan
  • K.1H馬心柔Ma Sum Yau
  • K.1J鄭亦珊Cheng Yik Shan
  • K.1J周竣柏Chou Chun Pak
  • K.1K黃筱晴Wong Siu Ching
  • Speech Contest

  • ChampionK.2D陳綽珧Chan Cheuk Yiu
  • K.2J葉向蕎Ip Heung Kiu
  • First Runner UpK.2C黃諾希Wong Nok Hei
  • K.2H岑澤庭Shum Chak Ting Harold
  • Second Runner UpK.2E丘欣燁Qiu Claire
  • K.2G李芊悠Lee Chin Yau
  • MeritK.2A陳正譽Chan Ching Yu
  • K.2A江正寧Kong Ching Ning
  • K.2B陳羿陽Chan Ngai Yeung
  • K.2B林允祈Liem Wan Ki
  • K.2C文日晞Man Yat Hei
  • K.2D楊鎧凝Yeung Hoi Ying
  • K.2E黃芍蕎Wong Cheuk Kiu
  • K.2F陳思衡Chan Sze Hang
  • K.2F鄧梓晴Tang Tsz Ching
  • K.2G袁伊一Yuan Yiyi
  • K.2H伍萱萱Ng Huen Huen Charlotte
  • K.2J梁曉悅Leung Hiu Yuet
  • K.2K梁孜晴Leung Ji Ching
  • K.2K佘爾珞Sia Yi Lok
  • Speech Contest

  • ChampionK.3B洪花兒Hong Flora
  • K.3F宁遠昕Ning Yuen Yan
  • First Runner UpK.3E鄭樂希Cheng Lok Hei
  • K.3H馬浚皓Ma Chun Ho
  • Second Runner UpK.3A周君禧Chow Chun Xi
  • K.3G司徒弘浩Szeto Wang Ho
  • MeritK.3A王啓宇Wong Kai Yu
  • K.3B朱建霖Chu Kin Lam
  • K.3C李曉澄Lee Hiu Ching
  • K.3C胡樂謙Wu Lok Him
  • K.3D麥翊朗Mak Yik Long
  • K.3D白朗希Pak Long Hei
  • K.3E陳彥霖Chan Yin Lam
  • K.3F王曉晴Wong Hiu Ching
  • K.3G林家譽Lam Ka Yu
  • K.3H盧思聿Lo Sze Yuet
  • K.3J陳昊鍇Chan Ho Kai
  • K.3J周晴晞Chow Ching Hei
  • K.3K陳心悦Chan Sum Yuet Natalie
  • K.3K張銘軒Cheung Ming Hin
  • Talent Contest

  • ChampionK.1C曾泇而Tseng Chia Erh
  • K.1J黃伊琳Wong Yi Lam Evelyn
  • K.2D朱栩樂Chu Hui Lok
  • K.2J謝卓熹Tse Hayden
  • K.3B郭懿信Kwok Yi Shun
  • K.3K熊思堯Hung Sze Yiu
  • First Runner UpK.1B楊鎧澄Yeung Hoi Ching Scarlett
  • K.1K楊景博Yeung King Pok
  • K.2B溫以澄Wan Yee Ching Alyssa
  • K.2H連芊瑜Lian Chian Yu Alyssia
  • K.3B鄭琛諭Cheng Sum Yu
  • K.3F梁楚泳Leung Maisie Cho Wing
  • Second Runner UpK.1D蘇雪瀅So Suet Ying
  • K.1G姚智森Yiu Chi Sum
  • K.2C郭倬然Kwok Cheuk Yin Alice
  • K.2G張靖浩Cheung Ching Ho
  • K.3E王紫澄Wong Tsz Ching
  • K.3J麥浚軒Mak Tsun Hin
  • MeritK.1A慕容若嵐Mo Yung Yeuk Lam Hailey
  • K.1A葉哲行Yip Trevor Chit Heng
  • K.1B樊迅安Fan Shun On
  • K.1C楊曦雯Yeung Hei Man Audrey
  • K.1D譚芷晴Tam Tsz Ching Sharmain
  • K.1E馬睿希Ma Yui Hei
  • K.1E謝祉予Tse Tsz Yu
  • K.1F林柏叡Lam Pak Yui
  • K.1F余栩晴Yu Hui Ching Olivia
  • K.1G阮愷彤Yuen Hoi Tung
  • K.1H陳至柔Chan Chi Yau
  • K.1H黃恩浩Wong Yan Ho
  • K.1J蔣汶芝Chiang Man Chi
  • K.1K楊明睿Yeung Ming Yui Kollin
  • K.2A鄭 媛Cheng Wun
  • K.2A黃梓洋Wong Tsz Yeung
  • K.2B鍾忻娜Chung Yan Na
  • K.2C侯靖南Hau Ching Nam Nathan
  • K.2D黎紫萱Lai Tsz Huen
  • K.2E黃詠楠Wong Wing Nam Arista
  • K.2E黃恩揚Wong Yan Yeung
  • K.2F吳僖荍Ng Hei Kiu Ashley
  • K.2F王昭妍Wong Chiu Yin
  • K.2G童 悦Tung Yuet Jasmine
  • K.2H李日嵐Li Yat Laam Aiden
  • K.2J陳卓翹Chan Cheuk Kiu
  • K.2K顧曉悅Ku Hiu Yuet Chloe
  • K.2K于皓謙Yu Ho Him
  • K.3A林臻和Lam Chun Wo
  • K.3A李津敏Li Jin Man
  • K.3C范致諾Fan Jonathan
  • K.3C劉芊恒Lau Chin Hang
  • K.3D蕭溵瑤Siu Yan Yiu Astrina
  • K.3D鄔曉澄Wu Hiu Ching
  • K.3E麥善娸Mak Sin Ki Aubrey
  • K.3F黎建彤Lai Kin Tung
  • K.3G關貝兒Kwan Pui Yi
  • K.3G曾玥蕎Tsang Yuet Kiu
  • K.3H黃謙信Wong Him Shun
  • K.3H葉紫晴Yip Tsz Ching
  • K.3J陳雅琳Chan Nga Lam
  • K.3K蔡雅怡Tsai Nga Yee
  • Parent-Child Picnic ‘Parent-Child Photography Competition’

  • ChampionK.1K呂沐添Lui Timothy Muk Tim
  • K.2J曾韞瑩Tsang Wan Ying
  • K.3H丘卓維Yau Cheuk Wai
  • MeritK.1F伍卓翹Ng Jacy
  • K.1J周竣柏Chou Chun Pak
  • K.2A楊牧桐Yeung Muk Tung
  • K.2C曾善汶Tsang Sin Man
  • K.3G凌晞朗Ling Hei Long Hayron
  • K.3G黃煒萱Wong Wai Huen
  • One Person, One Flower Scheme

  • The most luxuriant Salvia Impatiens WallerianaK.3J 岑澤銳Sham Chak Yui
  • The most environmentally creative Salvia Impatiens Walleriana flowerpotK.3H 丘卓維 Yau Cheuk Wai
  • The most exquisite Salvia Impatiens WallerianaK.3F 黎建彤 Lai Kin Tung
  • Parent-Child Environmental Protection Film Competition

  • ChampionK.1K胡銘軒Wu Ming Hin
  • K.2A吳沛宸Ng Pui Sen
  • K.3F王曉晴Wong Hiu Ching
  • First Runner UpK.1A黎康晴Lai Hong Ching
  • K.2E黃恩揚Wong Yan Yeung
  • K.3H林苡喬Lam Yi Kiu
  • Second Runner UpK.1J傅智源Fu Chi Yuen Barnabas
  • K.2B陳皓正Chan Ho Ching Eaden
  • K.3A李津敏Li Jin Man